(ФОТО) Италија под закана од нови поплави, досега над 27 000 луѓе беа евакуирани од своите домови

1 min read

Се верува дека новите дождови би можеле повторно да го подигнат нивото на реките во сериозно поплавеното подрачје во Италија. Но, врнежи се предвидуваат и на островот Сицилија, на островот Сардинија и во регионот Пиемонте. Во лошото време во Емилија-Ромања досега има 14 жртви

Во италијанскиот регион Емилија-Ромања и денеска во сила е црвено предупредување поради нов циклон кој доаѓа од Тунис, кој влијае на времето во земјата, јавија италијанските медиуми.

Се верува дека новите дождови би можеле повторно да го подигнат нивото на реките во сериозно поплавеното подрачје. Но, врнежи се предвидуваат и на островот Сицилија, на островот Сардинија и во регионот Пиемонте.

Фото: EPA-EFE/BOVE-ZANI

Повеќе од 27 000 луѓе беа евакуирани од своите домови само во провинцијата Равена во Емилија-Ромања, каде ситуацијата и понатаму е особено комплицирана, а има недостиг на вода за пиење и храна во некои региони.

Во лошото време во Емилија-Ромања досега има 14 жртви. Претходно месецов во невреме со пороен дожд во истата област животот го загубија две лица.

Фото: EPA-EFE/MAX CAVALLARI

Извори блиски до италијанската премиерка Џорџа Мелони велат дека таа може предвреме да го прекине учеството на самитот на Г7 и да се врати во Италија поради катастрофата во Емилија-Ромања.

Во регионот четири лица се повредени денеска кога хеликоптер се урна во Белричето ди Луго во провинцијата Равена. Хеликоптерот бил вклучен во операција за обновување на електричната енергија кога се урнал. 

Фото: EPA-EFE/MAX CAVALLARI

Италијанските власти користат хеликоптери за да ги спасат луѓето заробени во нивните домови поради поплавите во Емилија-Ромања и за голем број други операции за помош поради невремето.

Едно лице го загуби животот во лошото време во јужниот регион Калабрија. Таму силниот ветер соборил дрво кое паднало врз човек кој излегол да го шета своето куче.

Насловна фотографија: EPA-EFE/BOVE-ZANI

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Крај на доминацијата на Баерн во Бундеслигата? Борусија се поблиску до титулата

Следно

Навивачот на Вест Хем кој сам ги тепаше хулиганите на АЗ: Не сум херој, едноставно не сакам насилници (ВИДЕО)

Latest from Blog