ФИФА со контра удар кон ПСЖ

1 min read

Францускиот фубалски шампион ПСЖ доби тежок удар од ФИФА, која му забрани да позајмува играчи за време на зимскиот преоден рок поради достигнување на лимитот.

Парижаните треба да го намалат буџетот за платите и тоа се обидоа да го направат токму со испраќање играчи во други тимови, пренесува „Л’Екип“.

ПСЖ ги испратија Џорџинио Вајналдум во Рома, Мауро Икарди во Галатасарај, Јулијан Дракслер во Бенфика, Абду Дијало во Лајпциг, Левин Курзава во Фулам, Андер Ерера во Атлетик Билбао, Колин Дагба во Стразбур и Леандро Паредес во Јувентус.

По забраната на ФИФА, единствениот начин на кој ПСЖ може да „отвори“ пари и да го намали буџетот за плати е да продава играчи, како што направи со Пабло Сарабија, кој се пресели во Вулверхемптон.

Голманот Кејлор Навас има една од највисоките плати во клубот и најверојатно ќе биде продаден откако одигра само еден натпревар оваа сезона.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ФОТО) Лето во Бразил: Температурата и до 46 Целзиусови степени, плажите преполни

Следно

Градоначалникот на Аеродром на работна средба со делегација од општината Исла во Малта

Latest from Blog