ФИФА ги објави тројцата финалисти во изборот за тренер на годината

1 min read

Интернационалната фудбалска федерација (ФИФА) соопшти дека Аргентинецот Лионел Скалони, Италијанецот Карло Анчелоти и Шпанецот Пеп Гвардиола влегоа во потесниот круг на кандидати за најдобар тренер во 2022 година.

ФИФА потсети дека покрај Скалони, Анчелоти и Гвардиола, кандидати за тренер на годината беа Французинот Дидие Дешамп и Мароканецот Валид Реграги.

Скалони ја освои титулата на Светското првенство во Катар на крајот на минатата година со селекцијата на Аргентина. Анчелоти со Реал ги освои шампионатот на Шпанија и Лигата на шампионите, додека Гвардиола со Манчестер Сити триумфираше во Премиер лигата.

ФИФА на 27 февруати ќе ги објави наградите за најдобри тренери во двете конкуренции за 2022 година.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Сончево, но студено време

Следно

Вучиќ и Курти различно зборуваат за планот на ЕУ за Косово и формирањето на ЗСО

Latest from Blog