ЕУ изрази жалење за смртоносните судири на азербејџанско-ерменската граница

1 min read

БРИСЕЛ (АА) – Европската Унија (ЕУ) денес го осуди неодамнешниот смртоносен инцидент во пограничното подрачје на Ерменија и Азербејџан и ги повика двете земји да ги обноват разговорите за демаркација на границите, јавува Анадолу.

„ЕУ изразува жалење за вооружените судири што вчера доведоа до убиство и повреда на неколку ерменски и азербејџански војници на границата меѓу Ерменија и Азербејџан во областа Тег“, соопшти портпаролката на дипломатската служба на ЕУ, Набила Масрали.

ЕУ, која ја истакна потребата да покаже воздржаност, ги повика двете страни да ги интензивираат разговорите за демаркација на границите и изрази подготвеност да посредува во преговорите.

Во меѓувреме, блокот ги повика Ерменија и Азербејџан да ја почитуваат линијата од 1991 година и да се повлечат „на безбедно растојание од оваа линија за да спречат какви било слични инциденти“.

Тројца азербејџански војници загинаа вчера во напад на ерменските сили во Лачин, Источен Зангезур.

Односите помеѓу двете поранешни советски републики се тензични од 1991 година, кога ерменската војска ги окупира Нагорно-Карабах, територија меѓународно признаена како дел од Азербејџан, и седум соседни региони.

Есента 2020 година Азербејџан ослободи неколку града, села и населби од ерменската окупација, пред повеќе од еден месец борбите да бидат прекинати со мировен договор со посредство на Русија.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Владата го класифицираше историскиот договор за автопатите со „Бехтел и Енка“, нема да и биде даден на јавноста

Следно

Драма во Кисела Вода: Ѝ се заканил на поранешната сопруга, па бил агресивен кон полицајците

Latest from Blog