Ерменија одбива годинава на нејзина територија да се одржат руски воени вежби

1 min read

Ерменија  одби да биде домаќин на воена вежба во 2023 година на сојузот предводен од Русија. Одбивањето е поради незадоволството на Ереван од страна Москва на важната рута за снабдување на енклавата Нагорно-Карабах.

Ерменија изминатиот период покажува зголемени знаци на нетрпеливост кон својот сојузник, Русија, која ја обвинува дека не одговара на провокациите на Азербејџан во однос на Нагорно-Карабах.

Ерменија мисли  дека не е соодветно да се одржи вежба оваа година на Организацијата Договор за заедничка безбедност оваа година…  Таа вежба нема да се одржи, изјави премиерот Никол Пашинјан.

Тој додаде дека ја известил воената алијанса предводена од Москва, во која членуваат неколку поранешни советски републики. Според Пашинијан Организацијата „не ги осудува дејствијата на Азербејџан“, а Русија не ја исполнила својата задача „гарант на ерменската безбедност“.

– Ерменија очекуваше специјални акции од руските и другите партнери во областа на безбедноста. Но, на Ереван му беше кажано дека границите на Ерменија и Азербејџан не се утврдени, истакна Пашинијан. (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Објавено писмо на Србинката што исчезна во САД, пишувала за својот сопруг

Следно

Топловодната инсталација од РЕК Битола на еден километар пред Битола

Latest from Blog