Ердоган телефонски разговараше со Путин: Во Украина треба да се воспостави праведен мир

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Претседателот на Република Туркије, Реџеп Таип Ердоган, телефонски разговараше со рускиот претседател Владимир Путин, јавува Анадолу.

Дирекцијата за комуникации при Претседателството на Туркије соопшти дека Ердоган и Путин разговарале за ситуацијата со земјотресите во Туркије и за војната во Украина, која започна пред точно една година.

Ердоган му се заблагодари на Путин за неговата солидарност по разорните земјотреси на југот на Туркије.

Нагласувајќи дека треба да се воспостави праведен мир без понатамошна загуба на животи и разорувања во Руско-украинската војна, Ердоган рече дека Анкара го поддржува заживувањето на истанбулската иницијатива.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Лозановска до Ковачевски: Енергетска револуција има само за вас неколку во власта кои произведувате струја, а во државата ЕЛЕМ е доведен до загубар, се краде струја од европската мрежа, се увезува струја, се увезува јаглен, мазут

Следно

Моравјецки: Варшава е подготвена да ги обучува украинските пилоти за летање со борбени авиони Ф16

Latest from Blog