Ердоган: Првиот турски сателит со висока резолуција ќе биде лансиран на 11 април

1 min read

АНКАРА (АА) – Претседателот на Република Туркије, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека првиот набљудувачки сателит со висока резолуција IMECE, произведен со домашни и национални ресурси на Туркије, ќе биде лансиран во орбитата на 11 април, известува Анадолу.

„Ќе продолжиме да постоиме во глобалната светска трка благодарение на нашите обучени човечки ресурси, можностите што ги пружаме и технологиите што ги развивме“, наведе Ердоган на социјалната мрежа Твитер.

IMECE е сателит за далечинско отчитување кој е произведен од локални ресурси од страна на Институтот за истражување на вселенски технологии при Советот за научни и технолошки истражувања на Туркије (ТУБИТАК).

„IMECE, кој ќе ги задоволи потребите за стателитски слики со висока разолуција на нашата земја, ќе делува во орбитата на височина од 680 километри“, се наведува во соопштението на турското Министерство за индустрија и технологија.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Ужас во Словенија: Лавина затрупа седум луѓе, маглата го отежнува извлекувањето

Следно

Кенија: Камион прегази пешаци, загинаа 10 лица

Latest from Blog