Ердоган: „Не сме само ние победници, победник е Туркије, победник е нашата демократија“

1 min read

АНКАРА (АА) – Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган: Како секоја волја на нашиот народ така и овој изборен резултат е повеќе од добредојден за нас. Не сме само ние победници. Победник е Туркије, победник е нашата демократија.

„Денес никој не изгуби. Денес победија сите 85 милиони граѓани. Веќе е време да се обединиме околу нашите национални цели и соништа“, рече Ердоган.

Ердоган: Откако завршија изборите, сега сета наша енергија и време целосно ќе ги посветиме на услугите и делата.

Ердоган: Закрепнувањето на раните од земјотресите од 6 февруари и опоравувањето на опустошените градови ќе продолжи да биде на врвот на нашите приоритети.

Ердоган: Досега обезбедивме доброволно враќање на околу 600.000 лица во безбедната зона на територијата на Сирија.

„Западните медиуми изгубија“, рече претседателот Ердоган по победата на изборите, потсетувајќи на нивното објавување насловни страници со цел да го „уништат“.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Кемал Киличдароглу обвини за нефер избори и вети дека ќе ја продолжи борбата за демократија

Следно

Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг, со честитка до Ердоган за победата на изборите

Latest from Blog