Ердоган: Бројот на загинати во земјотресот порасна на 912

1 min read

АНКАРА (АА) – Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти дека бројот на загинати во земјотресот со јачина од 7,7 степени што ја погоди јужна Туркије порасна на 912, додека 5.385 лица се повредени, јавува Анадолу.

„Најголемата катастрофа што ја имаме доживеано во последните 100 години, по земјотресот во Ерзинџан во 1939 година“, истакна Ердоган.

 Тој рече дека Туркије презеде брза акција и ги мобилизира единиците за спасување во погодените јужни области.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Бајден има проблем со доверба

Следно

Путин упати порака со сочувство по земјотресот што ја потресе Туркије

Latest from Blog