Екс хрватски голман со шокантна исповед за земјотресот во Турција кој траел повеќе од 1 минута

1 min read

Поранешниот голман на хрватската репрезентација Марио Галиновиќ веќе подолго време работи во Турција која рано утринава по локално време беше погодена од силен земјотрес со јачина од 7,8 степени.

Галиновиќ се наоѓа во Газиантеп, а епицентарот бил недалеку од овој град.

-Уф, тешка катастрофа. Не можам да ниту да ви опишам колку сме шокирани од овој потрес, а еве сега три часа подоцна со соругата седам во автомобилот, чекаме се да престане. По тој голем потрес, имаше уште еден малку послаб. Ситуацијата е ужасна, вели Галиновиќ, пренесува „Вечерњи лист“.

Истакнува дека првиот силен земјотрес траел минута ипол.

-Можете да замислите како се’ се тресеше. Секако, брзо истрчавме надвор, чекавме зад нашиот облакодер се’ да се смири, додава тој истакнувајќи дека облакодерите кои биле добро направени не се урнале.

Во разорниот земјотрес кој рано утрината го погоди пограничното подрачје меѓу Турција и Сирија, загинаа над 500 лица, а повеќе од 1.200 се повредени.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Милошоски: Власта промовира европеизација, а склучува договори за енергетика само за провизии и профити со фирми на руски олигарси

Следно

Земјотрес во Туркије: Турските вооружени сили воспоставија воздушен коридор за помош

Latest from Blog