Еден загинат и тројца повредени во пукање во трговски центар во Тексас

1 min read

Осомничениот за нападот е во притвор, а полицијата верува дека може да има уште еден осомничен кој сè уште не е фатен. Мотивот за нападот засега не е познат

Едно лице загина, а тројца се повредени по пукање во средата вечерта во трговски центар во Ел Пасо, Тексас.

Трговскиот центар каде што се случил нападот е во непосредна близина на продавницата Волмарт, каде што во 2019 година вооружен маж уби 23 луѓе

Си-ен-ен јави дека осомничениот за нападот е во притвор, а полицијата верува дека може да има уште еден осомничен кој сè уште не е фатен. Мотивот за нападот засега не е познат.

„Беше хаотично. Луѓето бегаа. Беа исплашени“,

изјави портпаролот на полицискиот оддел во Ел Пасо, Роберт Гомез.

Тројцата повредени мажи се хоспитализирани во болница. Двајца од нив се во критична состојба, а состојбата на третото лице е непозната.

Трговскиот центар „Сиело Виста“ каде што се случил нападот е во непосредна близина на продавницата Волмарт, каде што на 3 август 2019 година вооружен маж уби 23 луѓе, а речиси дваесетина беа повредени.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

За Задушница ЈСП со зголемен број на автобуси

Следно

Пукање во трговски центар во Тексас, убиено едно лице

Latest from Blog