Еден од пет Грци изложен на ризик да западне во сиромаштија

1 min read

АТИНА (АА) – Скоро еден од секои пет Грци е изложен на ризик да западне во сиромаштија, се истакнува во извештајот на статистичкиот завод на Грција, ЕЛСТАТ, јавува Анадолу.

Околу 1,95 милиони од 10,4 милиони граѓани, и над 740.000 од 4,05 милиони грчки домаќинства се во ризик од сиромаштија, се наведува во извештајот на ЕЛСТАТ објавен во понеделникот.

Според извештајот, прагот на сиромаштија во земјата е 5.712 евра за домаќинство со едно лице и речиси 12.000 евра за домаќинство со двајца возрасни и две издржувани деца на возраст под 14 години.

Во извештајот се наведува дека ризикот од сиромаштија е поголем кај жените (19,4 %) отколку кај мажите (18,2 %).

Понатаму, извештајот го привлече вниманието на фактот дека над 26 отсто од населението, или приближно 2,72 милиони граѓани, се изложени на ризик од социјална исклученост.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Туркије: На Моминската кула во Истанбул вратен изворниот сјај

Следно

Борисов за премиерка на Бугарија ја предлага еврокомесарката Марија Габриел

Latest from Blog