Двотомното издание „Македонија – Јозеф Обрембски“ промовирано во Народниот етнографски музеј во Варшава

1 min read

Во Народниот етнографски музеј во Варшава, Полска, се одржа промоција на двотомното издание „Македонија – Јозеф Обрембски“, книги составени од проф. Ана Енгелкинг од Институтот за славистички студии при Полската Академија на науки, базирани на истражувачките материјали и записи од полскиот етнолог Јозеф Обрембски. Тој материјалите ги собираал во текот на неговиот истражувачки престој во Порече, Македонија, во 1931-32 година.  Во овој проект исто така учествуваа проф. Јоана Ренкас и  Илија Упалевски кои дадоа голем придонес во транскрипцијата и стручната редакција на текстовите.

На самиот настан со поздравен говор се обрати Илија Псалтиров, амбасадорот на Македонија во Полска, како и директорот на Народниот Етнографски Музеј во Варшава, Роберт Зидел.

Настанот продолжи со панел дискусија во која учествуваа проф. Ана Енгелкин, проф. Каролина Беленин – Ленчовска, антрополог и лингвист, професор-асистент при Институтот за Етнологија и културна антропологија на Варшавскиот универзитет како и проф. Марчин Лубаш, антрополог кој работи при Институтот за социологија при Јагилонскиот универзитет.

Книгите се печатени на полски јазик и се состојат од 1300 стр. уникатен и значаен етнографски и историски материјал, непосредно пишано сведоштво за македонската кутура, записи од теренските истражувања на полскиот етнологот и социолог Јозеф Обрембски, при неговиот престој во селата од Поречјето од август 1932ра до март 1933та.

Денес оригиналите од овие записи се чуваат во Архивот на библиотеката Ду Боа на Универзитетот Масачусетс, а кај нас при Институтот за етнологија и антропологија при Природно математичкиот факултет во Скопје постојат копии на дел од овие материјали.

Настанот беше организиран од Полското етнолошко друштво и Народниот етнографски музеј во Варшава. Во публиката присутни беа видни истражувачи и научници од полската академска сфера, поранешни дипломати на Полска во  Македонија, како и голем број претставници на Македонската заедница во Полска.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ИЗВОР: republika.mk

Претходно

Баерн Минхен влегува во трката за потписот на Гави

Следно

Естонија ја реновираше својата армијата на сметка на Украина

Latest from Blog