Де ла Фуенте стана првиот шпански тренер од 1991 година кој го загубил дебито на гостински терен

1 min read

Фудбалската репрезентација на Шпанија синоќа во Глазгов загуби од Шкотска со 2:0 во натпревар од квалификациите за Европското првенство 2024.

Селекторот на „Црвената фурија“, Луис де ла Фуенте, стана првиот тренер на репрезентација од 1991 година, кој го загуби дебитантскиот меч на гостински терен.

Пред 31 година, репрезентацијата на Шпанија предводена од Висенте Миера загуби од селекцијата на Исланд исто така со 2:0 во квалификациите за Еуро 1992 година.

Во А-групата Шкотска е прва со максимални шест бода, Шпанија е втора со три, следуваат Норвешка и Грузија со по еден бод, последен е Кипар без бодови.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Претседателски избори во Црна Гора: Влегување во ерата по Ѓукановиќ

Следно

Турскиот претседател Ердоган наскоро ќе објави различни проекти од одбранбената индустрија

Latest from Blog

„Бреме“ од Мила Јовановиќ – Миленковиќ, „Измислена приказна“ и „Не застанувај продолжи понатаму: Лукавиот“ од Мики Душански избрани на конкурсот за откуп на необјавен и непоставуван македонски драмски текст

Министерството за култура, во соработка со Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ – Прилеп, информира за резултатите од „Конкурсот за откуп