Дачиќ во еднодневна посета на Унгарија

1 min read

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ денеска ќе престојува во еднодневна посета на Унгарија.

Дачиќ во Будимпешта ќе се сретне со неговиот унгарски колега, министерот за надворешни работи и надворешна трговија Петер Сијарто.

Попладнево е предвидено српскиот министер да се сретне со унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Во ноември минатата година, Дачиќ и Сијарто на маргините на министерскиот состанок на Централноевропската иницијатива (ЦЕИ) во Софија разговараа за важноста од зајакнување на регионалната соработка преку иницијативи како што е ЦЕИ.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Лидерите на партиите на Албанците на средба со Рама во Тирана

Следно

Протекуваат автобусите на ЈСП, граѓаните прашуваат дали да седат со чадор внатре

Latest from Blog