ЧУДО ВО ТУРЦИЈА: Во разурнатата црква, овие две статуи ОСТАНАА ЦЕЛИ (ФОТО)

1 min read

Фотографиите кои го обиколија светот ја прикажуваат уништената католичка црква во градот Искендерун во Турција. И додека црквата е речиси целосно уништена, статуите на Богородица и Св. Анте останаа целосно неоштетени.

Веста за тоа на социјалните мрежи ја пренесе локалниот свештеник Антуан Илгит.

„Само вчера имавме миса во црквата, но денес ја нема. Фала богу што сме живи и здрави, а тоа е најважно. Ви благодариме за поканите, пораките и молитвите, ќе ве контактирам сите штом тоа ќе ни дозволат линиите“, напиша тој и сподели фотографии од статуата и сликите на Богородица со порака „Донесов слика од Богородица пред катедралата. Таа ќе ни даде сила во оваа тешка ситуација“.

Вели дека потресите се уште се чести, но заедно се посилни и од тоа и од студот.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

500.000 денари помош од Општина Центар за Турција и Сирија

Следно

Митева: Изјавата на Радев дека Бугарија е во состојба на вето е потврда на кажувањата на ВМРО-ДПМНЕ

Latest from Blog