Чудата продолжуваат, преживеани се извлекуваат и по 100 часа од земјотресите во Туркије

1 min read

ГАЗИАНТЕП / КАХРАМАНМАРАШ / АДИЈАМАН / ХАТАЈ (АА) – Над 100 часа откако во понеделникот два силни земјотреси ја потресоа јужна Туркије, спасувачките акции сè уште траат и сè уште се извлекуваат преживеани од под урнатините, јавува Анадолу.

Експертот, наредник Осман Фират (47), беше меѓу оние кои беа спасени од под урнатините во Кахраманмараш, 104 часа по првиот од двата големи земјотреси во земјата.

Шеесетгодишниот Ејуп Ак, исто така, е извлечен жив од урната зграда денеска во Адијаман, 104 часа по земјотресот.

Турските спасувачки тимови денеска го спасија и 66-годишниот Мурат Вурал во Газиантеп, во дистриктот Ислахије, 103 часа по првиот од двата силни земјотреси. Вурал беше извлечен од урнатините по 10 часа работа на Националниот медицински спасувачки тим (UMKE) и полицијата.

Ова се случи два часа по слична приказна за спасување во Хатај, каде што екипа на рудари од турската област Зонгулдак ја спаси мајката Ихлас Ајаз и нејзиниот син Јигит.

Националниот медицински спасувачки тим и полициските тимови во подрачјето на Елбистан во Кахраманмараш го спасија животот на Мустафа Шахин Сами 102 часа по првиот земјотрес. Тимовите работеа 12 часа за да го извлечат 33-годишниот маж од под урнатините на седумкатница.

Исто така, во Кахраманмараш, 15-годишно девојче беше спасено од азербејџанскиот спасувачки тим. Ајше Мустафа е спасена по 103 часа.

Од урнатините во Хатај беше извлечена и три и полгодишната Зејнеп Ела Парлак, исто така, 103 часа од првиот потрес.

Спасувачки тим од централната турска област Ушак ја спаси 27-годишната Бушра Аталај Аслан од под урнатините, 102 часа по првиот земјотрес што ја погоди Туркије.

Во Хатај, екипите на Општина Истанбул ја спасија осумгодишната Танем Окур по 101 час минати под урнатините, заедно со нејзиниот татко Џем.

Земјотресите со јачина од 7,7 и 7,6 степени, со епицентар во турската јужна област Кахраманмараш, погодија 10 турски области – Адана, Адијаман, Дијарбакир, Газиантеп, Хатај, Килис, Малатија, Османије и Шанлиурфа – каде што живеат над 13 милиони луѓе.

Неколку земји во регионот, меѓу кои најкатастрофално Сирија, ги почувствуваа силните потреси што ја погодија Туркије во период од помалку од 10 часа.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Алтернатива нема да излезе сега од Влада, но нема да гласа за реконструкција?

Следно

Следната недела во Кисела Вода ќе биде претставена стратегијата за развој на културата и културното образование

Latest from Blog