Четвртфинале на Лигата на шампиони: Манчестер Сити и Интер извојуваа победи во првите натпревари

1 min read

СКОПЈЕ (АА) 

Фудбалерите на Манчестер Сити и Интер остварија вредни победи во првите натпревари од четвртфиналето на Лигата на шампиони што се одиграа синоќа, известува Анадолу.

Манчестер Сити славеше на домашен терен со резултат 3:0 против Баерн од Минхен и направи голем чекор за влез во полуфиналето.

„Граѓаните“ поведоа со прекрасниот погодок на Родриго во 27. минута од средбата. На 2:0 зголеми Бернардо Силва во 70. минута по прекрасниот центаршут на Ерлинг Халанд, кој со погодок во 77. минута ги постави конечните 3:0.

Во вториот натпревар што се одигра синоќа, Интер извојува голема победа во Лисабон, совладувајќи ја Бенфика со погодоците на Никол Борел во 51. минута и на Ромелу Лукаку од белата точка во 82. минута.

Резултати од првите средби во Лигата на шампиони:

Манчестер Сити – Баерн Минхен 3:0

Бенфика – Интер 0:2

Вечерва на програмата се преостанатите две средби во кои се среќаваат Реал Мадрид – Челси и Милан – Наполи. И двата натпревари започнуваат во 21:00 часот.

Реванш-средбите од четвртфиналето на УЕФА Лигата на шампиони ќе се одиграат на 18 и 19 април.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Папата Франциск сака да се расветли мистеријата на девојката од Ватикан која исчезна пред 40 години

Следно

Во Скопје за еден ден изречени 203 казни за возачите

Latest from Blog