Чавушоглу се сретна со неговиот руски колега Лавров

1 min read

ЊУ ДЕЛХИ (АА) – Министерот за надворешни работи на Туркије, Мевлут Чавушоглу, се сретна со министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, пренесува Анадолу.

Чавушоглу оваа информација ја потврди преку објава на својот твитер профил.

Шефот на турската дипломатија нагласи дека со Лавров се сретнале во Њу Делхи, на маргините на самитот на министрите за надворешни работи на Г20.

„Повторно упативме благодарност за помошта за земјотресот. Се осврнавме на последните случувања во нашиот регион“, напиша Чавушоглу.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Нивото на водата во Охридското Езеро се уште далеку под просекот

Следно

Претставникот на Туркије во ОН: „Континуирана меѓународна поддршка за Туркије и Сирија е од клучно значење“

Latest from Blog