Британската влада планира да и испорача тенкови на Украина

1 min read

Даунинг стрит потврди дека британската Ввлада планира да и обезбеди на Украина тенкови за да и помогне на земјата да се одбрани од руската инвазија, пишува Фајненшл тајмс.

Портпаролот на Даунинг стрит изјави дека британскиот премиер Риши Сунак побарал од секретарот за одбрана Бен Валас да работи со партнерите и да обезбеди дополнителна поддршка за Украина, вклучително и обезбедување тенкови.

Украина од летото бара британски тенкови, изјави претходно извор за Гардијан. Доколку британската Влада и испорача на Украина тенкови Челинџер 2, тоа ќе биде првпат една западна земја да и испорача на Украина модерни тешки борбени тенкови, информира Фајненшл тајмс.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Двајца насилници истепале скопјанец по вербална расправија

Следно

Трагедија: 17 загинати во три инциденти со истекување гас во Алжир

Latest from Blog