Бојкот на вработените од одржување на влечните средства во Железници

1 min read

Вработените  за одржување на влечните средства при ЖРСМ Транспорт АД Скопје  стапија во бојкот и изутрина од осум часот не ги извршуваат работните задачи, изјави за МИА Ѓоко Илиевски, претставник на вработените.

Причина за бојкотот, како што  наведуваат во известување до медиумите, е неисполнувањето на најнеопходните барања без кои се не можат да опстанат. Тие бараат зголемување на коефициентот на сложеност за 0,30 проценти, греење во работните простории кое посочуваат дека го немаат од 20 јануари  годинава, соодветни услови за работа, бидејќи тврдат дека немаат заштитна опрема, како и нови вработувања за да опстои фирмата.

-Се додека не се изнајде решение за нашите барања ние вработените во одржување ќе бојкотираме, изјави Илиевски, појаснувајќи дека по 8 часот изутрината не се врши редовниот дневен преглед на локомотивите и патничките гарнитури. 

На  денешниот бојкот, како што вели, вчера му претходел двочасовен предупредувачки протест.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја потресе турската област Кахраманмараш

Следно

Шефот на одбраната на САД во ненајавена посета на Ирак: Тука сум за да го потврдам стратегиското партнерство

Latest from Blog