Бензема е неприкосновен број 1 на Реал

1 min read

Францускиот напаѓач на Реал Мадрид, Карим Бензема, стана првиот играч во историјата на клубот кој постигнал најмалку 20 гола во 11 сезони.

Искусниот фудбалер во неделата во победата од 6:0 против Ваљадолид, во 27. коло од шпанскиот шампионат, постигна хет-трик за седум минути. Бензема оваа сезона постигна 22 гола во сите натпреварувања.

Французинот до вчера го делеше рекордот со легендарните Алфредо ди Стефано и Раул, кои во десет сезони постигнаа најмалку 20 гола за кралскиот клуб.

Бензема, исто така, стана сопственик на најбрзиот хет-трик на Реал Мадрид во натпреварите во Ла Лига од 19 април 1992 година, кога Фернандо Јеро постигна три гола против Еспањол во интервал од шест минути.

35. годишниот напаѓач е во Реал од 2009 година.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Герасимовски: Нема повеќе чекање за офталмолошки и стоматолошки прегледи за првачиња

Следно

Хаг: Хашим Тачи и останатите повторно се изјаснија дека не се виновни по обвинението за воено злосторство

Latest from Blog