Белорускиот суд го осуди нобеловецот Бјаљацки на 10 години затвор

1 min read

МОСКВА (АА) – Белорускиот суд денес го осуди добитникот на Нобеловата награда за мир, Алес Бјаљацки, на 10 години затвор, јавува Анадолу.

Окружниот суд во главниот град Минск ги осуди Бјаљацки и уште неколкумина за шверц на пари во земјата.

Бјаљацки ќе ја отслужи казната во т.н. казнена колонија.

Покрај Бјаљацки, кообвинетите Валентин Стефанович, Владимир Лабковиш и Дмитриј Соловјов се осудени на по 9 години, 7 години и 8 години затвор.

Сите тројца, инаку членови на Вијасна, Центар за човекови права што белоруската Влада не го признава, планираат да ја обжалат казната.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Несреќа во Катланово: Возач смртно прегази пешак, па излета од коловозот

Следно

Населбата Пролет ќе ја има најмодерната инклузивна градинка во Македонија

Latest from Blog