Белоруската армија формира нов полк за ПВО

1 min read

Во вооружените сили на Белорусија е формиран нов полк за противвоздушна одбрана, објави на Телеграм прес-службата на Министерството за одбрана во Минск.

Според соопштението, командата направила посебни напори за создавање современа воена инфраструктура и образовна материјална база за новата формација, како и за решавање на прашањата околу социјалната сигурност на војниците и нивните семејства.

Новиот полк е стациониран во градот Лунинец, регионот Брест. За денеска е предвидено единицата да ја посети белорускиот министер за одбрана, генерал-полковник Виктор Хренин.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Азиските берзи благо пораснаа, доларот под притисок

Следно

Атина денеска без такси превоз

Latest from Blog