Белорусија: Платениците планираат да ја дестабилизираат ситуацијата во земјата

1 min read

МОСКВА (АА) – Андреј Ананеко, шеф на белоруската Главна дирекција за борба против организираниот криминал и корупција (MDCOCC), денес изјави дека властите се свесни за плановите за дестабилизација на ситуацијата во земјата преку платеници, пренесува Анадолу.

Тој рече дека Белорусите кои се борат во Украина, исто така, планираат субверзивни активности во Белорусија со помош на платеници обучени на Западот.

„Вработените во Главната дирекција за борба против организираниот криминал и корупција (MDCOCC) на Министерството за внатрешни работи се свесни дека членовите на екстремистичките и терористичките организации во странство планираат дестабилизација во Белорусија. Тие можат да користат платеници и поединци обучени на Запад“, рече тој.

Ананеко додаде дека Белорусите кои се борат на страната на Украина во таканаречениот полк Калиновски, група белоруски опозициски доброволци, имаат роднини во Белорусија, кои организираат „тајни ќелии, промовираат криминални активности и регрутираат граѓани за учество во вооружени акции на територијата на Украина“.

Според официјални лица, околу 200 белоруски државјани се идентификувани како борци на полкот Калиновски. 11 лица се обвинети за кривична одговорност од 2022 година за обид да ја напуштат Белорусија и да се приклучат на паравоените формации како платеници.

Ананеко рече дека белоруските органи за спроведување на законот воспоставиле врски меѓу белоруските граѓани кои се борат во Украина и нивните контакти во Белорусија, кои систематски се проверуваат за намерите да организираат субверзивни активности во земјата и да им помогнат на странските радикални иницијативи.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Форд ќе прави коли кои малтретираат

Следно

Водовод Скопје со признание за поддршката на мисијата на СОС Детско село

Latest from Blog