Бела куќа: Нема евиденција за посетителите на домот на Бајден каде се пронајдени документите

1 min read

Канцеларијата на Белата куќа денеска соопшти дека нема евиденција за посетители на домот на американскиот претседател Џо Бајден во Вилмингтон, Делавер, каде се пронајдени доверливи документи од неговите потпретседателски денови, бидејќи станува збор за приватна резиденција.

Републиканскиот претседател на Комисијата за надзор на Претставничкиот дом вчера побарал евиденција за посетителите на домот на Бајден во Вилмингтон, откако биле пронајдени доверливи документи во неговата канцеларија и гаража.

Американското Министерство за правда на 13 јануари објави дека ќе именува специјален обвинител, кој ќе ја надгледува истрагата за т.н. Документите на Бајден.

Доверливи документи беа пронајдени минатата недела и во поранешната потпретседателска резиденција на Бајден и во канцеларијата што тој ја користеше во Вашингтон.  (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Лупевска распали по премиерот: Ковачевски ја загрозува безбедноста на вработените во Телма

Следно

Се подготвува терен за нова рунда преговори: Лајчак и Ескобар доаѓаат во Белград и Приштина?

Latest from Blog