Бајден го повика американскиот Конгрес да го забрани јуришното оружје

1 min read

ЊУЈОРК (АА) – Американскиот претседател Џо Бајден го повика Конгресот да го усвои законот со кој се забранува јуришното оружје по последниот вооружен напад во Тексас, јавува Анадолу.

„Конгресот мора да ми испрати Нацрт-закон за забрана на јуришното оружје. Донесување универзални проверки на минатото. Да се бара безбедно складирање. Укинување на имунитетот за производителите на оружје. Веднаш ќе го потпишам тоа. Не ни треба ништо помалку за нашите улици да бидат безбедни“, напиша Бајден на Твитер.

Во Соединетите Американски Држави (САД) осум лица се убиени при пукање во трговски центар во саботата во градот Ален во сојузната држава Тексас, околу 48 километри северно од Далас, каде вооружениот напаѓач беше убиен од полицијата.

Пукањето се случи во трговскиот центар „Ален премиум аутлетс“.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

(ВИДЕО) Ердоган на предизборен митинг во Истанбул: Ќе ги закопаме оние што се про-ЛГБТ во гласачките кутии

Следно

Русија ги засилува воздушните напади врз Украина во пресрет на одбележувањето на Денот на победата – 9 мај

Latest from Blog