Бадник во петок ќе се слави во дворот на Соборниот храм „Свети Климент Охридски“

1 min read

И годинава ќе има традиционална централна прослава на Бадник во дворот на Соборниот храм Свети Климент Охридски во Скопје. 

Ветераните Мојсо Мојсовски и Ванчо – Иве Стевков се овогодинешните кум и здравичар, додека како почит и пиетет кон Марко Илковски кој починал, неговиот внук кој го носи неговото име ќе биде синоним на младоста и продолжувањето на традицијата на членување и работа на бадникарите за продолжување на убавата традиција започната во 1993.

Претседателот на Одборот за традиционална прослава – Бадник, Ангел Георгиевски, информира дека Здружението годинава слави 30 години. 

Покната е отоврена за сите скопјани да дојдат и масовно со добра мисла и убав збор да се прослави денот предвесник на Христовото раѓање – Божиќ. 

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Отстранета последната барикада во северно Косово

Следно

Чави: На Барселона не и требаат трансфери оваа зима

Latest from Blog