Австрија протера четворица руски дипломати поради кршење на меѓународни договори

1 min read

Австрија протерува четворица руски дипломати поради наводно однесување кое не е во согласност со меѓународните договори, соопшти денеска австриското Министерство за надворешни работи.

Двајца од четворицата дипломати беа прогласени за персона нон грата и им било наредено да ја напуштат државата до 8 февруари.

Тие работеле во руската амбасада во Австрија, додека другите двајца работеле во руската мисија во Обединетите нации во Виена, соопшти австриското МНР.

Постапувањето на начин кој не е во согласност со меѓународните договори е причина што често се наведува во случаите на шпионажа.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Лавров: Русија сака конфликтот во Украина да заврши, но ќе одговори на испраќање западно оружје во Киев

Следно

Бугарскиот парламент усвои резолуција за Македонија

Latest from Blog