Австрија нема да обучува украински војници за Леопард 2

1 min read

ЖЕНЕВА (АА) – Австрија нема да обучува украински војници за борбениот тенк Леопард 2, изјави денес австриската министерка за одбрана Клаудија Танер за државната радиостаница О1, пренесува Анадолу.

Во изјавата, Танер рече дека „независна одлука на секоја држава“ е „да ја поддржи Украина во рамките на своите закони“.

Австрија уште во јануари соопшти дека нема да ѝ испорача тенкови Леопард 2 од својот инвентар на Украина, наведувајќи ја својата неутралност.

Според О1, странски војници веќе се обучуваат на тенковите Леопард 2 од НАТО-земјите Унгарија и Чешка.

Австрија има еден тенковски баталјон, стациониран во Велс во Горна Австрија, кој има 48 борбени тенкови Леопард 2.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Над 133.000 објекти на турски ТОКИ во регионот го поминаа земјотресот без штети

Следно

Општина Карпош отвори жиро сметка – ќе се собираат пари за настраданите во земјотресите во Турција и Сирија

Latest from Blog