Анчелоти тренер со најмногу натпревари во Лигата на шампиони

1 min read

Италијанскиот фудбалски стратег Карло Анчелоти (63) испиша историја како тренер со најмногу натпревари на кои седеше на клупата во Лигата на шампиони.

Вчерашното реванш полуфинале против Манчестер сити за актуелниот тренер на Реал Мадрид беше дури 191 натпревар во елитното европско клупско натпреварување.

Анчелоти, кој досега го делеше рекордот со Алекс Фергусон, во Лигата на шампиони ги предводеше Милан (на 73 натпревари), Реал Мадрид (50), Челзи (18), Баерн Минхен и Наполи (12), Јувентус и ПСЖ (10) и Парма (6).

На второто место е Алекс Фергусон со 190 натпревари, сите како тренер на Манчестер јунајтед, по што следуваат Арсен Венгер (178 натпревари), Гвардиола (159), Жозе Мурињо (145), Мирчеа Луческу (115), Масимилијано Алегри и Јирген Клоп, обајцата по 100 натпревари.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Британската влада потрошила 200 милиони долари за погребот на кралицата Елизабета Втора

Следно

Изложба на реномираниот македонски ликовен уметник Владимир Георгиевски вечерва во Музеј галеријата во Кавадарци

Latest from Blog