3.260 луѓе загинаа во сообраќајни несреќи во Франција 2022 година

1 min read

АНКАРА (АА) – Во сообраќајни несреќи во Франција минатата година животот го загубија 3.260 лица, известува Анадoлу (АА).

Според податоците на Националната меѓуминистерска опсерваторија за безбедност на патиштата (ONISR), 3.260 лица ги загубиле животите во сообраќајни несреќи што се случиле на копнените патишта низ Франција во 2022 година.

Бројот на загинати во сообраќајни несреќи во прекуокеанските француски територии изнесува 281. Оваа бројка изнесува „11 отсто повеќе од бројката на загинати во 2019 година пред избувнувањето на пандемијата на Ковид-19“.

Во Франција, каде што користењето велосипед во големите градови е вообичаена појава, 244 лица загинале во сообраќајни несреќи додека возеле велосипед. Тоа претставува раст од 30 проценти во однос на бројот на загинати во 2019 година.

Зборувајќи за францускиот печат, Флоренс Гијом, претставничката на ОНИСР, го рече следното: „За жал, забележано е алармантно зголемување на стапката на смртност кај оние кои за личен транспорт користат велосипед или моторизирани средства, како што се скутери.“На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Опремен кабинет со компјутери во училиште во општина Сарај 01.2.2023

Следно

Вучиќ: Гасниот интерконектор Бугарија – Србија ќе може да снабдува и други земји од Западен Балкан

Latest from Blog