ЖФК Љуботен ги дозна противниците во Лигата на шампиони

1 min read

Со жрепка попладнево во седиштето на УЕФА во Нион е одреден составот на групите за воведното квалификациско коло во Лигата на шампиони во женска конкуренција во кое втора сезона по ред ќе учествува македонскиот првак ЖФК Љуботен.

Жрепката одлучи македонскиот првак да биде дел од групата 3 заедно со Мура од Словенија, кипарски Аполон и грузиски Самегрело.

in

Квалификацискиот турнир ќе се игра во Словенија, а противник на Љуботен во полуфиналето ќе биде Аполон.

Полуфиналните натпревари ќе се играат на 6 септември, додека дуелите за првото и третото место на 9 септември.

Пласман во втората рунда ќе обезбедат првопласираните екипи од 15 квалификациски групи.

Второто квалификациско коло, кое ќе се игра според системот дома – гости, е на програмата на 10/11 и 18/19 октомври, а победниците ќе обезбедат пласман во групната фаза која стартува на средината на ноември.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

ОН: Франција мора сериозно да се позанимава со дискриминацијата и расизмот во полициските сили

Следно

8 јуни, денот кога Украина изгуби 25 тенкови и борбени возила за миг

Latest from Blog