Земјотрес со јачина од 4,3 степени во централна Италија

1 min read

Епицентарот на земјотресот бил на осум километри од градот Мачерата и на длабочина од два километри

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди централна Италија неколку минути по полноќ, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Епицентарот на земјотресот бил на осум километри од градот Мачерата. Земјотресот бил на длабочина од два километри.

На крајот на јануари северот на Италија го погоди уште посилен земјотрес со јачина од пет степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот тогаш беше на 23 километри од градот Римини, а се случи на длабочина од 10 километри.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Малите борци од Неонатологија добија подароци од хуманите луѓе

Следно

СПМ: За спас на Македонија наместо да се зборува за владина реконструкција треба да се говори за оставка на владата

Latest from Blog