Земјотрес од 6,9 степени во јужниот Пацифик

1 min read

Земјотрес со интензитет од 6,9 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди регионот на островот Кермадек во јужниот дел на Пацификот, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Ненаселените острови Кермадек му припаѓаат на Нов Зеланд.

Земјотресот бил на длабочина од 150 километри.

Американскиот систем за предупредување од цунами соопшти дека по земјотресот немало предупредување за цунами.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Земјотрес со јачина од 6,9 степени во близина на Нов Зеланд

Следно

Најстудено на Попова Шапка и во Лазарополе

Latest from Blog