Зеленски: Ситуацијата на источниот фронт е исклучително тешка

1 min read

Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа изјави дека ситуацијата во источниот дел на земјата е исклучително тешка, и таму руските сили напредуваат во последните недели, особено во близина на Бахмут.

– Ситуацијата на линијата на фронтот сè уште е исклучително тешка, особено во регионите Доњецк и Луганск. Буквално се води битка за секоја педа украинска земја, рече Зеленски во вечерното видео обраќање. Тој додаде дека Русија брза да ги постигне целите што си ги поставила во најновата офанзива пред Киев да добие ново оружје.

– Затоа, брзината е клучна. Брзината во сè – донесување одлуки, спроведување одлуки, испраќање на материјали, обука … Брзината спасува човечки животи, брзината ја враќа безбедноста, нагласи Зеленски.

Тој им се заблагодари на сојузниците за нивните ветувања за дополнителни пратки одбранбено оружје, тенкови, артилерија, гранати и обука. ј

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ВИДЕО) Циклонот Габриел се оддалечи од Нов Зеланд, зад себе остави поплавени куќи, има и мртви

Следно

Во Собранието продолжува расправата за реконструкција на Владата

Latest from Blog