Зеленски: „Ќе го вратиме Крим и ќе воспоставиме мир“

1 min read

КИЕВ (АА) – Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, порача дека таа земја ќе го врати Крим и ќе воспостави мир, известува Анадолу.

Зеленски на својот профил на Твитер наведе дека Русија го започнала процесот на анексија на Крим пред точно 9 години.

„Руската агресија започна со Крим пред 9 години. Ќе го вратиме мирот со враќањето на Крим. Ова е наша земја, наши луѓе. Ќе го вратиме украинското знаме во секој дел од Украина. Крим ќе биде слободен“, порача Зеленски.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Дилета Леота со писмо за момчето Кариус пред неговиот голем меч

Следно

(ВИДЕО) Повеќе од 40 мигранти се удавија во чамец превртен во близина на Италија, меѓу жртвите има и деца

Latest from Blog