Загреб: 18-годишник упаднал во училница и се заканувал со мачета, полицијата го уапси

1 min read

Во гимназија во центарот на Загреб денеска 18-годишник упаднал во училница за време на наставата и со мачета му се заканувал на еден од учениците. По инцидентот, во кој нема повредени, тој побегнал од училиштето. Подоцна полицијата го уапсила сторителот.

Директорката на гимназијата за Индекс изјави дека околу 14 часот во училницата во кој биле професорката и учениците упаднал непознат млад човек со мачета. Тој се заканувал на еден ученик, но поради колективен одговор на професорката и учениците не повредил никого и потоа ја напуштил училницата .Директорката потоа го пресретнала во ходникот и го извела надвор од училиштето, бидејќи во тој момент немал ништо во раката, вели таа.

По инцидентот наставата не била прекината, но на учениците им е понудена стручна помош доколку има потреба поради трауматичниот настан.

Директорката на новинарите им кажа и дека полицијата го знае идентитетот на младиот човек, но не сакала да го открие. Полицијата подоцна соопшти дека 18-годишникот е уапсен во главниот град на Хрватска, во областа Медвешчак.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

ИЗЛЕГЛЕ ОД ЦРНО „АУДИ“ ЦЕЛИ ВО ЦРНО И ВЛЕГЛЕ НА ВТОРИОТ КАТ – автомобилот потоа полиен со бензин и запален! (ФОТО)

Следно

Телма: Во нападот во Чаршија е убиен Кривањева врз чие друштво пред 4 години беше пукано во „Александар Палас“

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета