Загинаа двајцата пилоти од „канадерот“ што се урна на грчкиот остров Евија

1 min read

Од Генералштабот на грчкото воздухопловство соопштија дека за време на воздушно гаснење на пожарот на Евија, во 14:52 часот, се урнал авионот CL-215, при што загинале пилотот и копилотот

Двајца пилоти, на возраст од 27 и 34 години, загинаа откако кусо пред 15 часот по локално време се урна „канадерот“ со кој го гаснеа пожарот во близина на Каристос на грчкиот остров Евија,  јави дописничката на МИА од Атина.

Од Генералштабот на грчкото воздухопловство соопштија дека за време на воздушно гаснење на пожарот на Евија, во 14:52 часот, се урнал авионот CL-215, при што загинале пилотот и копилотот.

Грчката државна телевизија ЕРТ објави видео на кое е снимен моментот на падот на авионот.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Ружиќ поднесе оставка по масовните убиства во Србија, избран нов министер за образование

Следно

Костадиновска-Стојчевска: Гостувањето на светски реномираниот актер Малкович е гест кој силно го обележува годинашното „Охридско лето“

Latest from Blog