Вучиќ: Ништо не потпишувам во Охрид, разговарам за нормализација на односите

1 min read

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека на продолжението на разговорите со косовскиот премиер Албин Курти во Охрид „нема да потпише ништо“, туку дека „ќе разговара за нормализација на односите“.

На митингот во Сремска Митровица, Вучиќ рече дека Белград мора да разговара со властите во Приштина, „особено затоа што многу од нив сакаат да го скршат столбот на слободна, слободарска и независна Србија“.

На митингот во Сремска Митровица, кој се одржа во исто време со собирот на десничарските опозициски партии во Белград против француско-германскиот план за Косово, Вучиќ изјави дека „не можат да го уценуваат“.

„Но, ние ги знаеме нашите црвени линии во секое време…Сега повеќе од кога било ни треба мудрост, потребен ни е мир, не неодговорност“.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Адвокатот на Боки 13 очекува да паднат и оставки: Никој не е толку црн за да го доведете во животозагрозувачка состојба

Следно

ПОСТАПКА КОЈА ГО ШОКИРАШЕ СВЕТОТ – вчера сопруга на фудбалерот побара развод додека е во затвор, а денес тој со тешка одлука за која ќе се кае

Latest from Blog