Врховниот суд на Франција ја суспендира одлуката на Владата за распуштање на еколошката активистичка група

1 min read

Врховниот суд на Франција во петокот ја суспендираше владината одлука за распуштање на еколошката активистичка група, пишува весникот „Фигаро“.

Министерот за внатрешни работи, Жералд Дарманин, одлучи да ја распушти „Soulevements de la Terre“ SLT (Востанија на Земјата), во јуни, по насилните судири со полицијата за време на протестот во март.

Државниот совет во соопштението рече дека распуштањето на SLT „ја поткопува слободата на здружување“.

Судот ја доведе во прашање законитоста на одлуката и објасни дека ниту од документите во досието, ниту од дискусиите на рочиштето се смета дека групата имала за цел на кој било начин да изврши акти на насилство врз луѓето.

Како резултат на тоа, Државниот совет одлучи привремено да ја суспендира владината одлука и рече дека конечната пресуда треба да биде донесена „брзо, веројатно наесен“.

Владата ја обвини групата за организирање саботажа и предизвикување материјална штета, вклучително и преку насилство, под превезот на поддршка за зачувување на животната средина.

Жестоки судири избувнаа во март на недозволените протести против изградбата на земјоделски мега акумулации за вода во западниот град Сен-Солин.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

Седми ден се трага по исчезнат маж од село Теново, Општина Брвеница

Следно

Поетската манифестација „Поетско Маркукуле“ во Прилеп по 16. пат

Latest from Blog