Врховната изборна комисија на Туркије (ЈСК) ја укина забраната за емитување изборни резултати

1 min read

АНКАРА (АА) – Врховната изборна комисија на Туркије (ЈСК) ја укина забраната за емитување изборни резултати во 18:15 часот по локално турско време, односно 17:15 часот по регионално време, пренесува Анадолу.

Претседателот на Врховната изборна комисија на Туркије (ЈСК), Ахмет Јенер, во изјавата за медиумите истакна дека ЈСК ја укинала забраната за емитување изборни резултати во 18:15 часот по локално турско време.

Повеќе од 64,1 милион луѓе беа регистрирани за гласање, вклучително и над 1,92 милиона што претходно гласаа на гласачките места во странство.

Вкупно 191.885 гласачки кутии беа поставени за гласачите низ Туркије.

Милиони гласачи излегоа на гласање во првиот круг избори на 14 мај за да изберат претседател на земјата и членови на нејзиниот Парламент од 600 места.

Народна алијанса на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган освои мнозинство над шестпартитната опозициска Национална алијанса во Парламентот.

Во вториот круг гласање турските гласачи гласаа за претседател на земјата, избирајќи помеѓу актуелниот претседател Ердоган и противкандидатот од опозицијата Кемал Киличдароглу откако ниту еден кандидат не ги освои потребните 50 отсто во првиот круг, иако Ердоган беше во водство со 49,52 отсто.



На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Затворени избирачките места во Турција – почнува пребројувањето на гласовите

Следно

„Хабертурк“: По пребројани 90% – Ердоган во водство со 52,7% наспроти Киличдароглу со 47,3%

Latest from Blog