Воената администрација во Нигер ќе го депортира францускиот амбасадор во Нијамеј

1 min read

ДАКАР (АА) 

Воената администрација во Нигер соопшти дека му е укинат имунитетот на францускиот амбасадор во Нијамеј, Силвијан Ите, и дека тој ќе биде протеран, пренесува Анадолу.

На 25 август, воената администрација му даде на францускиот амбасадор 48 часа да ја напушти земјата, но тој не го направи тоа.

Во нотата испратена од Министерството за надворешни работи на Нигер до француското Министерство за надворешни работи се вели дека Ите нема да може да ги користи привилегиите на неговиот дипломатски статус од 28 август, бидејќи не ја напуштил земјата и покрај истекот на рокот што му било даден, при што акредитивното писмо му е откажано.

Се истакнува дека полицијата на Нигер добила инструкции да го депортира амбасадорот Ите.

Според соопштеното, откажани се и дипломатските картички и визите на семејството на Ите.

Откако Министерството за надворешни работи на Нигер му даде на амбасадорот 48 часа да ја напушти земјата, Франција изјави дека „хунтата не е органот што може да бара заминување на францускиот амбасадор“.

Амбасадорот Ите не ја напушти земјата и покрај истекот на времето, а францускиот претседател Емануел Макрон на 28 август повтори дека нема да го отповика Ите и покрај притисокот.

Франција има околу 1.500 војници во Нигер и воена база во близина на аеродромот „Диори Амани“.

Воената администрација, која дојде на власт во Нигер на 26 јули, објави дека се откажани пет договори за воена соработка потпишани со Франција.

– Пучот во Нигер

Претседателот Мохамад Базум во Нигер беше приведен од припадниците на Претседателската гарда на 26 јули, а истата вечер војската објави дека ја презела власта.

Командантот на Претседателската гарда, генерал Абдурахман Чијани, на 28 јули стана шеф на преодната влада наречена CNSP.

CNSP го назначи Ламин Зејн за премиер на 7 август, а на 10 август го објави Кабинетот од 21-член, составен од војници и цивили.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

За случајот „Еуровиа“ реагира БЕСА – Муртезани: Еуровиа има за 100% зголемен годишен промет

Следно

Приведен криминалец баран со потерница за шестгодишна затворска казна

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета