Во земјотресите во Турција загинаа над 50 илјади луѓе

1 min read

Бројот на загинати во разорните земјотреси што ја погодија Турција на почетокот на февруари надмина 50.000, изјави денеска директорот на турската агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби, Јунус Сезер.

Тој во обраќањето пред турскиот Парламент прецизираше дека загинале 50.096 лица, а повредени се 107.204 лица. Земјотреси со интензитет од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала ја погодија јужна Турција на 6 февруари.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ВИДЕО) Си Ѓинпинг пристигна во Москва: Подготвени сме да работиме на заштита на меѓународниот поредок

Следно

Консултативна средба за предлог-Законот за донирање на вишок на храна во Кабинетот на претседателот

Latest from Blog