Во терористичкиот напад во Нигер загинаа 17 војници

1 min read

ДАКАР (АА) – Седумнаесет војници загинаа во терористичкиот напад извршен на границата на Нигер со Мали, пренесува Анадолу.

Според соопштението на Министерството за одбрана на Нигер, воениот конвој бил изложен на напад од страна на неидентификувани вооружени лица на подрачјата помеѓу Бони и Тороди кои се наоѓаат во Тилабери.

Во соопштението се наведува дека како резултат на нападот загинале 17 војници, додека 20 војници се повредени.

Тилабери се наоѓа на граничната зона помеѓу Нигер, Мали и Буркина Фасо, која е позната како „границата на 3 земји“.

Оваа гранична линија често е изложена на напади од страна на терористички групи поврзани со Ал Каеда и ДЕАШ.

Околу 12.000 војници на Нигер учествуваат на антитерористичките операции, а речиси половина од нив се наоѓаат на границата со Мали и со Буркина Фасо, која е долга 1.400 километри.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

Контраофанзива 2024

Следно

Чеферин: Спортското насилство е рак на фудбалот

Latest from Blog