Во спомен собата на Васил Хаџиманов е донесено столчето за пијаното на кое музицирал најпознатиот и прв етномузиколог во Македонија

1 min read

Во спомен собата на Васил Хаџиманов е донесено столчето за пијаното на кое музицирал најпознатиот и прв етномузиколог во Македонија, информираа од Музеј галеријата во Кавадарци.

„Благодарност до неговата внука Милка Хаџиманова Китаноска за отстапениот предмет“, напишаа од Музејот на музејскиот фејсбук профил.

Историчарот Мики Камчевски, потсети за МИА дека станува збор за кавадарчанецот, што македонската народна песна, ја сочува од заборавот.

Се работи за еден од најголемите и најупорните македонски етномузиколози, мелографи,  фолклористи и интерпретатори на  македонскте народни песни. Хаџиманов бил роден во Кавадарци во угледно граѓанско и револуционерно семејство. Неговиот татко Лазар бил еден од големите соработници на македонската револуционерна организација и поради таа негова активност бил уапсен и осуден на долгогодишна затворска казна во Анадолија. Неговата мајка била сестра на познатите македонски револуционери Лазар и Илија Боцеви, долгогодишни борци во четите на тиквешките војводи Петар Јуруков,  Добри Даскалов и Пешо Самарџиев. Завршил основно образование во Кавадарци а гимназија во Велес и во Скопје. Свирел на скоро сите жичени инструменти, а тоа му овозможило уште како ученик во Велес да им дава часови на поимотните велешки деца и со тоа да обезбедува дополнителни средства за своето образование“, рече Камчевски, професор по историја во основното општинско училиште ,,Тошо Велков – Пепето”.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ИЗВОР: republika.mk

Претходно

„Демократско движење“ го започна политичкото патување – Меџити: Инаетот и алчноста не не’ донесоа овде, туку свеста и волјата

Следно

Миовски: Имав тешко лето, па среќен сум за голот против гигантот Селтик

Latest from Blog