Во Шпанија е разбиена банда која експлоатирала бегалци од Украина

1 min read

Шпанската полиција денеска соопшти дека разбила банда која управувала со три нелегални фабрики за цигари каде што работеле во импровизирани сместувачки единици Украинци кои по руската инвазија побегнале во Шпанија.

Бандата беше обвинета за шверц на „големи количества“ тутун, со кој правеле цигари од фалсификувани марки и ги продавале низ Шпанија, како и во соседните земји, соопштија властите.

Дваесет и седум лица се уапсени во Шпанија во рамките на истрагата спроведена со помош на Европол.

Запленети се десет тони тутун и 3,5 милиони кутии цигари во вкупна вредност од 37,5 милиони евра.

Три фабрики во винскиот регион Ла Риоха (Северна), Севиља (Југ) и Валенсија (Исток) билеа опремени со машини „напредна технологија“ и можеле да произведуваат 540.000 кутии цигари дневно, се наведува во соопштението.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Московскиот патријарх најавува „крај на светот“: Лудаците да сфатат дека уништувањето на Русија ќе значи крај

Следно

83 казнети возачи на територија на СВР Kуманово

Latest from Blog