Во Саудиска Арабија за аџилак досега пристигнати над 1,6 милиони аџии

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Саудиска Арабија соопшти дека досега во кралството за годинашниот аџилак пристигнале над 1,6 милиони аџии, пренесува Анадолу.

Преку соопштение, Генералниот директорат за пасоши истакна дека преку воздушен, копнен и поморски пат во земјата пристигнале 1.626.500 аџии.

Се додава дека од гостите 1.559.053 се аџии од странство.

Сè уште пристигнуваат групи аџии од целиот свет. Кралството богато со нафта очекува оваа година за аџилак да прими повеќе од два милиона муслимански аџии.

Кралството богато со нафта го намали бројот на аџии за аџилак во последните три години поради мерките за спречување на ширењето на КОВИД-19.

Според официјалните податоци, во 2022 година над 899.999 муслимански аџии ја посетиле Саудиска Арабија за аџилакот.

Во 2021 година кралството прими 60.000 аџии само од Саудиска Арабија поради ограничувањата за КОВИД-19, а во 2020 година аџилак извршија само 10.000 аџии.

Аџилакот до најсветото место во исламот Каба во Мека е еден од петте столба на исламот. Од муслиманите се бара да го извршат барем еднаш во животот доколку имаат финансиски средства за тоа.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Туркије спаси 14 нерегуларни мигранти потиснати од грчките сили

Следно

Блинкен: Путин пред 16 месеци беше на прагот на Киев, а сега мораше да ја брани Москва

Latest from Blog