Во САД обновени домашните летовите

1 min read

Во САД обновени се сите домашни летови откако беа суспендирани поради дефект во компјутерскиот систем за следење летови.

Првите авиони што полетаа беа од Атланта и од аеродромот Њуарк во областа Њујорк, објави американската Федерална управа за авијација (ФАА) на Твитер.

Според ФАА постигнат е напредок во отстранувањето на компјутерски дефект поради што беа приземјени авионите.

Претходно во САД беа суспендирани сите внатрешни летови поради дефект на Системот за известување за воздушни мисии (НОТАМС), што се користи за предупредување на пилотите за потенцијални опасности при лет.

Причината за прекинот сè уште не е позната, соопшти Белата куќа.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Пет лица каснати од кучиња за еден ден

Следно

ЗНМ: Новинари спречени да известуваат од настан на кој присуствувал премиерот Ковачевски

Latest from Blog