Во експлозија на хемиски реактор повредени 9 лица во Иран

1 min read

ТЕХЕРАН (АА) – Девет лица се повредени во пожарот што избувна по експлозијата во хемискиот реактор во индустриската зона Ештехард во иранската покраина Алборз, пренесува Анадолу.

Според вестите што ги објави иранската државна телевизија, претседателот на Црвената полумесечина на покраината Алборз, Мухамед Бакир Калефи, изјави дека по експлозијата во хемискиот реактор избувнал пожар во индустриската зона.

Тој наведе дека по експлозијата на самото место на границата меѓу покраините Алборз и Казвин се упатени тимови за интервенција на Црвената полумесечина.

Во изјавата Бакир Калефи потврди дека во експлозијата се повредени 9 лица.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Туркије: Во рамки на истрагата против ФЕТО приведени 30 осомничени од Командата на морнарицата

Следно

Алтун: Туркије никогаш нема да направи компромис во борбата против тероризмот

Latest from Blog